úterý 17. května 2011

Literatura: Brett Steenbarger - Enhancing Trader Performance

Dnes bych se chtel podelit o knihu, ktera se ke me dostala a ktera mi do znacne miry pomohla. Dr. Steenbarger je psycholog a trader a venuje se (mimo jine) psychologickemu koucovani zacinajicich traderu v tzv. "proprietary trading" firmach. To jsou firmy, ktere zamestnavaji tradery a ti obchoduji pouze s kapitalem majitelu techto firem - tyto firmy tedy nemaji zadne zakazniky. Jejich zamereni je ruzne - od akcii, pres futures az k opcim. To jsem ale lehce odbocil.
Knihu jeste nemam doctenou celou, ale uz ted vim, ze mi v mnohem pomohla zmenit muj pohled zejmena na to zakladni, o cem se musi kazdy trader rozhodnout - vyber trhu, timeframe a zpusobu (metody, systemu) obchodovani. V knize rika, ze kazdy clovek ma jiny psychologicky profil - nekdo se rozhoduje na zaklade peclive analyzy, jiny da vice na sve pocity. Nekdo ma sklon k vetsimu riskovani, jiny je zase "risk-averse" - tedy snazi se minimalizovat rizika, kterym se vystavuje. Nekdo preferuje stabilitu a presna pravidla, jiny se jimi citi prilis svazany a vice mu vyhovuje diskrecni pristup, vetsi variabilita a to jak trhu a timeframes, tak i napr. vstupnich patternu.
Toto vyse popsane samozrejme neni nic noveho. Co me ale prinutilo premyslet je tvrzeni, ze na zaklade psychologickeho profilu je nezbytne zvolit ten spravny pristup k tradingu. Najit svoje "trading niche", volne bych to prelozil jako salek kavy.
Dr. Steenbarger vypichl 3 dulezite psychologicke aspekty osobnosti, na zaklade kterych je vhodne zvolit pristup k tradingu. Pokud tento pristup nebude v souladu s vasim psychologickym profilem, bude se vam stavat (zvlaste v ruznych hranicnich situacich), ze si vase osobnost najde cestu ven, coz bude mit za nasledek porusovani discipliny. Pointa tedy je najit takovy pristup, ktery je zcela v souladu s osobnosti tradera - pak nebude zadny problem dodrzovat disciplinu, protoze pristup k tradingu bude v souladu s osobnosti a nebude tedy nic, co by takovou harmonii nabouravalo.

Neuroticismus
Clovek, kterym casto cloumaji negativni emoce typu vztek, netrpelivost, deprese, vina atd. bude mit mnohem vetsi sanci s pristupem, ktery je poklidny, neni uspechany a nebude tedy tak emocionalne narocny. V tomto pripade je vhodne zvolit vetsi timeframe, kde je mozne se v relativnim klidu rozhodnout. Naopak vyrovnani, klidni traderi mohou klidne zvolit kratsi timeframe, protoze emocni "naval" maji vetsi sanci zvladnout.

Extraverze
Extroverti casteji tihnou k risk-taking a agresivnejsim pristupum v podobe napr. castejsiho obchodovani nebo obchodovani s vetsim objemem. Introverti budou naopak casteji delat rozhodnuti zalozena na analyze a zkoumani trhu a casteji budou profitovat na "citelnych" trzich, kde je dostatek informaci k analyze. Extroverti, kterym nevadi riskovani budou aktivneji obchodovat. Introverti, kteri neradi podstupuji riziko (risk-averse) budou chtit omezit svuj "pobyt" v trhu.

Otevrenost novemu
Ti, kteri radi objevuji neco noveho a maji radi ruznorodost budou spokojenejsi s pristupem, ktery jim umozni obchodovat na vice trzich a v ruznych timeframes. Takovi budou casteji preferovat diskrecni pristup, zalozeny na rozpoznani ruznych patternu apod. Naopak ti, kterym vyhovuje stabilita, bezpecnost a jasna struktura, budou preferovat rule-based trading, tedy nejaky presny nejlepe mechanicky system nebo AOS. Stejne tak budou chtit obchodovat spise mene nez vice a jen na omezenem poctu trhu a timeframes.

Pokud je tedy trader na zacatku sve kariery, je potreba udelat podobne sebehodnoceni a na zaklade toho vytipovat nekolik pristupu, ktere pak overi paper tradingem. Pokud do sebe vse pekne zapadne, nasel dany clovek sve "trading niche" a ma volnou cestu k tomu, stat se uspesnym traderem. Pokud se ovsem s danym pristupem i po 2-3 mesicich "pere", nedari se mu dodrzovat disciplinu a podvedome proste citi, ze to neni ono, mel by vyzkouset jiny pristup - je totiz velmi pravdepodobne, ze dany pristup proste neni pro nej a pokud ho zacne opravdu obchodovat, jeho osobnost si bude tu a tam nachazet cestu ven - coz bude mit za nasledek porusovani planu.

Žádné komentáře:

Okomentovat