sobota 12. února 2011

Joe Ross a jeho pristup k tradingu

Podle ruznych statistik v trzich dlouhodobe ztraci 80-95% vsech traderu, ale zaroven 80% traderu vstupuje do obchodu ve "spravnem" smeru (tedy long do uptrendu/short do downtrendu). Jak je to mozne? Mezi hlavni duvody patri:
  • uplna absence nebo nedodrzovani obchodniho planu
  • chamtivost (=neschopnost ukoncit obchod, dokud je v zisku a/nebo neschopnost uzavrit obchod na predem definovanem stop lossu)
  • strach ze samotneho vstupu, ktery pak vede k opozdenym vstupum a/nebo sebemrskacstvi za promarnene sance
Samozrejme toto nejsou vsechny duvody, tech by vydalo na 10 takovych clanku. Joe a jeho pristup ale mnoha temto problemum predchazi svou taktikou pozition sizingu a trade managementu. Zakladni myslenkou je neobchodovat jen jeden kontrakt, resp. celou pozici najednou, ale rozdelit ji idealne do 3, nejmene vsak do 2 casti. Po vstupu do obchodu, jakmile je cela pozice v malem zisku, uzavreme 1/3 az 1/2 pozice, cimz docilime pokryti nakladu (komise, cena za data, SW a HW) a maleho zisku. U zbyle casti pozice posuneme stoploss na break even. Ceho jsme tim dosahli? Nejdulezitejsi je psychologicky moment, kdy mame v kapse uz maly zisk a pokryte naklady na obchod a u zbyvajici casti pozice uz muzeme jen ziskat. Da se tedy rict, ze v tento moment mame otevreny obchod "zadarmo" - bud bude zasazen nas stop (na pozici tedy nevydelame, ale ani neprodelame) a nebo se trh vyda nasim smerem a pak vydelame.
Pro druhou a treti cast pozice uz pak muzeme zvolit de facto libovolny zpusob vystupu. Napriklad:
  • fixni profit target
  • posouvany stoploss
  • vystup jakmile trh udela 2x po sobe usecku, ktera jde proti nasi pozici - tedy 2 klesajici usecky pokud jsem long nebo 2 stoupajici pokud jsem short.
Ja osobne prozatim delim pozici pouze na dve casti (z duvodu marginu), prvni na pokryti nakladu a pro druhou cast pouzivam kombinace fixniho PT a zaroven trailing SL na 50% otevreneho profitu nebo pokud se na mem timeframe vytvori 2 usecky proti me pozici, pritahuju SL tesne nad/pod ne.
Podle Rosse je idealni rozdeleni pozice tak, ze pro prvni a druhou cast pozice je fixni profit target a u treti trailuje SL na 50% otevreneho profitu + pokud se objevi 2 reverzni usecky pritahuje SL tesne k nim.

Negativem tohoto pristupu oproti taktice jednotneho vstupu i vystupu je to, ze pokud trh nedosahne ani prvniho targetu, vyhodi nas na stoplossu na vsech kontraktech, cimz se nasobi nase ztraty oproti pripadu, kdy bychom obchodovali jeden kontrakt systemem hop nebo trop.Tomu se da ale vyhnout pomoci vhodne zvolenych vstupu - tedy takovych, kdy je velmi vysoka pravdepodobnost, ze bude zasazen alespon prvni target - tedy obecne vstupu zalozenych na breakoutech (at uz supportu/rezistanci, congestions, ross hooku nebo formaci 1-2-3), kde je silne momentum. Joe ve svych knihach uvadi, ze dosahuje zhruba nasledujcich rozlozeni: 70% obchodu skonci na 1. targetu. 20% na stoplossu a 10% na 2. a 3. targetu. Tedy jeho uspesnost se pohybuje cca kolem 80%

Dalsi kapitolou jsou vstupy, o tech ale az priste..

Žádné komentáře:

Okomentovat